Porady

Poniżej znajdą Państwo nasze opracowania dotyczące tajników parzenia kawy oraz obsługi ekspresów do kawy

Porady dotyczące ekspresów do kawy jak i samej kawy

Spis treści:

  1. Mój ekspres nie działa –  co dalej
  2. Czyszczenie ekspresy kolbowego
  3. Prawidłowe parzenie kawy w ekspresie kolbowym
  4. Przeglądy okresowe – czy są potrzebne?
  5. Kawa – historia

 

Wstajesz rano włączasz ekspres – oops – coś nie działa. Garść porad co zrobić, zanim oddasz ekspres do serwisu.

Ekspresy automatyczne – Saeco, Delonghi, Siemens, Bosch, Jura, Nivona i inne

  • sprawdź czy ekspres jest podłączony do prądu, czy posiada włącznik (O/I) z tyłu obudowy i czy jest włączony

Może to wydawać się śmieszne, ale zdarzały się nam takie sytuacje niejednokrotnie. Jeżeli wszystko jest ok, podłącz urządzenie do innego gniazdka, zdala od tego, do którego podłączone jest obecnie. Jeśli i to nie pomoże – zadzwoń do Coffee Doctor

  • Ekspres głośno buczy, trzęsie się lub wydaje cichy, wyjący dźwięk, a przy tym nie wydobywa się woda z wylewki

Coś się zapchało, spróbuj wyłączyć ekspres, daj mu odpocząć (ostygnąć) i spróbuj jeszcze raz. Jeśli efekt jest ten sam – zadzwoń do Coffee Doctor

Jeżeli objawy są te same ale woda z wylewki lepiej lub gorzej wypływa, przeprowadź wymuszone odkamienianie i/lub czyszczenie tabletką. Wskazuje to na słabą drożność układów ekspresu – zalecamy przegląd serwisowy.

  • Ekspres pracuje normalnie, ale woda zamiast wypływać wylewką spływa do tacy ociekowej. Podobnie przy próbie zaparzenia kawy

Uszkodzeniu, w zależności od producenta i modelu mogły ulec następujące elementy: zawór ceramiczny, zawór drenażu, blok zaparzający. Może to być również spowodowane niedrożnością elementów hydraulicznych na skutek zakamienienia lub zaklejenia się złogami kawy. Zadzwoń do Coffee Doctor.

  • Spod ekspresu wypływa czysta lub brudna woda

Zaprzestań korzystania z ekspresu i zadzwoń do Coffee Doctor. Co prawda producenci starają się tak konstruować ekspresy, aby elementy elektryczne były odseparowane w miarę możliwości od elementów hydraulicznych, ale nigdy nie da się tego zrobić w 100%. Dalsze korzystanie z ekspresu może doprowadzić do jeszcze poważniejszej awarii i /lub spięcia w instalacji elektrycznej oraz porażenia prądem.

  • Po otwarciu drzwiczek bloku zaparzającego (nie dotyczy Jura i Krups, ponieważ te urządzenia nie dają użytkownikowi dostępu do bloku zaparzającego) wszędzie znajduje się rozsypana zmielona kawa

Przyczyn w zależności od modelu może być wiele. Począwszy od źle wyregulowanego młynka po błędną pracę elektroniki sterującej lub złą pracę bloku zaparzającego. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie sprawdzić, czy to tylko kwestia ustawień młynka – zadzwoń do Coffee Doctor.

  • Duża ilość wody w pojemniku na fusy

Tu, niezależnie od modelu oznacza to usterkę. Zadzwoń do Coffee Doctor.

2. Czyszczenie ekspresu kolbowego

Niestety, świadomość obsługi kawiarni dotycząca codziennego czyszczenia urządzenia jest u nas nadal niewielka.

W swojej pracy bardzo często spotykamy się z ekspresami delikatnie mówiąc zaniedbanymi.

Brak regularnego czyszczenia grup ekspresu prowadzi do uszkodzeń elektrozaworów, które to są podstawowym elementem odpowiadającym za prawidłową pracę grupy zaparzającej. Praca urządzenia z uszkodzonym (nie zamykającym i/lub nie otwierającym się do końca) elektrozaworem niejednokrotnie prowadzi do zakamienienia się grupy zaparzającej, co jest już poważną awarią. Dodatkowo nie domknięty elektrozawór naraża nas na dodatkowe koszty związane ze zwiększonym zużyciem wody, a co za tym idzie filtra. Źle pracujący elektrozawór powoduje również zbyt niskie ciśnienie zaparzania kawy, co w oczywisty sposób wpływa na jej smak (mimo, że na manometrze będziemy widzieć ciśnienie 9 bar).

Dodatkowo, każda kolejna kawa w nie czyszczonym ekspresie będzie smakowała coraz gorzej, ze względu na “psucie” jej smaku przez zalegające drobiny starej, przeparzonej kawy.

O kawie i ekspresach do kawy - Nie czyszczone regularnie sito grupy zaparzającej

Nie czyszczone regularnie sito grupy zaparzającej

O kawie i ekspresach do kawy - Brudna grupa zaparzająca

Brudna grupa zaparzająca

Poniżej krótka instrukcja czyszczenia codziennego ekspresu kolbowego.

Przy każdym ekspresie kolbowym potrzebny jest nam następujący zestaw: proszek czyszczący (cafiza) – koniecznie musi to być środek specjalistyczny, nie trujący, ślepe sitko do kolby, szczotka do czyszczenia grup z igłą do udrażniania dysz pary.

Podstawą jest umycie obudowy ekspresu oraz tacy ociekowej.

Czyszczenie kolejno wszystkich grup zaparzających za pomocą proszku czyszczącego (codziennie na koniec dnia).

  1. Za pomocą szczotki przecieramy grupy zaparzające wykonując ruchy okrężne wzdłuż uszczelki, a następnie czyścimy sitko w grupie.
  2. Wyjmujemy sitko z kolby (pojedynczej lub podwójnej) i umieszczamy w niej ślepe sitko.
  3. Wsypujemy płaską łyżeczkę do herbaty proszku czyszczącego.
  4. Zapinamy kolbę w grupie i wciskamy manualne parzenie kawy 5 razy po 5 sekund, robiąc 2-3 sekundowe przerwy pomiędzy każdym parzeniem.
  5. Po tym odpinamy kolbę z grupy, przepuszczamy wodę w grupie jednocześnie opłukując wnętrze kolby z pozostałości proszku.
  6. Teraz zapinamy ponownie kolbę (już bez proszku) i powtarzamy punkt 4 celem wypłukania resztek proszku z elektrozaworu i całej grupy.

O kawie i ekspresach do kawy - Czyszczenie proszkiem czyszczącym (cafiza)

Czyszczenie proszkiem czyszczącym (cafiza)

Tak wykonana procedura czyszczenia pozawala nam pozbyć się zaschniętych złogów kawy z grupy oraz elektrozaworu. Należy dokładnie pilnować ponownego przepłukania grupy (punkt 5) ponieważ zaschnięty, źle wypłukany proszek również potrafi “zakleić” elektrozawór.

Czysta grupa zaparzająca

Czysta grupa zaparzająca

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie sitek kolb i samych kolb.

O kawie i ekspresach do kawy - Czyszczenie kolb

Czyszczenie kolb

O kawie i ekspresach do kawy - Czyszczenie kolb

Czyszczenie kolb

  1. Wyjmujemy sitka ze wszystkich kolb.
  2. Kolby wkładamy pionowo do pojemnika (najlepiej wąskiego i wysokiego) łyżkami do dołu.
  3. Wsypujemy 2 łyżeczki proszku czyszczącego.
  4. Zalewamy wrzątkiem do wysokości łyżek starając się nie zamoczyć plastikowych uchwytów kolb (zbieleją na skutek działania proszku). Do płynu wrzucamy również sitka.
  5. Pozostawiamy na 15 minut (nie więcej).
  6. Po 15 minutach wyjmujemy sitka i kolby i opłukujemy je bieżącą wodą. Jeśli nadal widać osad kawy na kolbach możemy użyć myjki do naczyń – szorstką stroną pozbywamy się resztek kawy.

Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie dysz pary oraz użycie igły (z reguły jest na tylnej części szczotki do czyszczenia grup) wciskając ją we wszystkie otwory w końcówkach dysz pary, co pozbawi je resztek zaschniętego mleka.

Wyżej opisane czynności należy wykonywać codziennie po zakończonej pracy lokalu. Jeżeli lokal czynny jest całą dobę, najlepszą porą jest godzina, w której jest najniższe spożycie kawy. Nigdy nie wolno pozostawić nie wyczyszczonego ekspresu na noc (z powodu braku przepływu wody złogi kawy wysychają i twardnieją)

I pamiętajmy – grupę zaparzającą trzeba czyścić zawsze – nawet, jeśli przez cały dzień zrobiliśmy tylko jedną kawę.

Wszystkie akcesoria i chemia potrzebna do czyszczenia ekspresu jest dostępna w naszej ofercie.

3. Prawidłowe parzenie kawy w ekspresie kolbowym

W niniejszym opracowaniu znajdziecie Państwo informacje na temat prawidłowego parzenia espresso w ekspresie kolbowym.

Podstawą oczywiście jest dobra kawa – jest to rzecz gustu – na rynku znajduje się obecnie wiele znanych i mniej znanych marek kawy. Prężnie rozwija się również rynek palarni kawy więc wybór jest naprawdę ogromny. Nie znajdziecie tu Państwo odpowiedzi na pytanie, która kawa jest najlepsza, która mieszanka jest najsmaczniejsza. Jest to tylko i wyłącznie kwestia gustu naszych gości. Ważną informacją jest fakt, że w najtańszych kawach potrafią znajdować się zanieczyszczenia (np. kamień), które mogą uszkodzić młynek.

Moc kawy (czyli zawartość kofeiny) jest zależna od mieszanki – im więcej odmiany robusta w mieszance kawy tym większa zawartość kofeiny. Średnia zawartość kofeiny w odmianie robusta to 2-2,5%, natomiast w odmianie arabica to 1-1,5%. Arabicato odmiana delikatna i aromatyczna, lekko kwaskowata, często z wyczuwalnymi nutami korzennymi i czekoladowymi. Robusta to kawa wyrazista, o lekko ostrawym i gorzkawym smaku.

Balans smaku oraz moc kawy uzyskujemy za pomocą mieszanki wspomnianych odmian. Zdradzimy tu, że naszą ulubioną proporcją jest 60% arabica + 40% robusta.

Kolejną podstawą jest prawidłowe ustawienie młynka do kawy – najlepiej gdy jest to młynek profesjonalny (żarnowy), gdyż tylko za pomocą takiego urządzenia jesteśmy w stanie w 100% kontrolować jakość zmielenia.

Obecnie odchodzi się już od młynków mielących kawę na zapas (łopatkowych) na rzecz młynków tzw. Grind on Demand, czyli mielących porcję kawy bezpośrednio do kolby. Taka metoda mielenia niweluje wietrzenie aromatu kawy, gdyż jest mielona bezpośrednio przed parzeniem.

Prawidłowa gramatura parzonej kawy to 8-9 gram dla pojedynczego espresso oraz 14-15 gram dla podwójnego.

Stopień zmielenia kawy (tzw. miałkość) to już kwestia doświadczenia. Kawa nie może być zmielona za grubo, gdyż wtedy nie zaparzy się wystarczająco (lura), oraz nie może być zmielona zbyt drobno – wtedy przeparzy się.

Zasadą prawidłowego ustawienia młynka jest regulowanie go metodą prób i błędów jednocześnie obserwując sposób i czas parzenia się kawy w ekspresie.

Nie bez znaczenia są również parametry zaparzania w ekspresie – idealne ciśnienie zaparzania – 9 bar – oraz temperatura zaparzania – 90 stopni C. Ważne jest również odpowiednie ubicie kawy w kolbie tamperem. Jest to również kwestia doświadczenia – nacisk na kawę ręką powinien wynosić około 17 kg.

O kawie i ekspresach do kawy - Nacisk tampera - ubijanie kawy w kolbie

Nacisk tampera – ubijanie kawy w kolbie

Prawidłowo zaparzane espresso, czy pojedyncze, czy podwójne, uwzględniając powyższe parametry w ekspresie, powinno parzyć się około 24 sekund. Porcja powstałej kawy powinna wynosić 30 ml + crema dla pojedynczego espresso, oraz 60 ml + crema dla podwójnego. Crema to pianka powstała z zaparzonych drobinek kawy – w dobrze zaparzonej kawie powinna mieć około 0,5 – 1 cm.

O kawie i ekspresach do kawy - Idealne espresso

Idealne espresso

Ciekawostką jest test cremy rodem z Włoch. Należy wsypać na wierzch porcję brązowego cukru. Jeżeli cukier utrzyma się około 1-1,5 sekundy zanim zanurzy się w kawie, crema jest idealna.

Pamiętajmy, wszystkie rodzaje kaw m.in. americano, cappuccino, lungo, latte i inne wykonujemy zawsze na bazie espresso,. mleka i wody.

Najczęstsze problemy i ich powody:

  • brak cremy lub szybko opadająca crema – zła porcja kawy lub zła miałkość zmielenia, zimna filiżanka, złe ciśnienie zaparzania, zła temperatura zaparzania
  • nieprawidłowa porcja kawy – błędne parametry zmielenia kawy, zła porcja lub miałkość, błędnie zaprogramowany ekspres
  • zbyt ciemna crema – kawa zbyt drobno zmielona, zbyt wysoka temperatura parzenia, zbyt długi czas parzenia

Jako profesjonalny serwis ekspresów do kawy oferujemy usługę ustawiania parametrów ekspresu oraz młynka.

4. Przeglądy okresowe – czy są potrzebne?

Każdy ekspres kolbowy pracujący w gastronomii powinien przechodzić przeglądy okresowe (analogicznie jak np. samochód). Przeglądu ekspresów kolbowych dokonuje się co 6 miesięcy. Pozwala to na sprawdzenie wszystkich parametrów pracy urządzenia oraz wykrycie wszystkich niepokojących objawów w pracy urządzenia (nieszczelności, zła praca pompy, wykwity kamienia, błędne działanie podzespołów).

O kawie i ekspresach do kawy - Przegląd okresowy ekspresu kolbowego

Przegląd okresowy ekspresu kolbowego

W zakres przeglądu okresowego wchodzi:

  • ocena wizualna wnętrza ekspresu pod kątem nieszczelności, wycieków, wykwitów kamienia i innych niepokojących objawów
  • czyszczenie głowic grup z osadów kawy oraz innych pochodzących z wody
  • wymiana uszczelek i sitek grup
  • sprawdzenie stanu oraz regulacja ciśnienia pompy wody
  • sprawdzenie temperatury zaparzania i regulacja prezostatu (ciśnienia wody w bojlerze)
  • sprawdzenie poprawnośći działania przepływomierzy (odpowiedzialnych za dozowanie ilości wody)
  • sprawdzenie prawidłowości działania zaworu bezpieczeństwa oraz zaworu odpowietrzającego
  • wymiana końcówki wylewki gorącej wody
  • wymiana gumek ochronnych dysz pary
  • czyszczenie dysz pary z osadów mleka
  • regulacja młynka oraz programowanie ekspresu
  • badanie twardości wody kH i dH
  • wymiana wkładu filtra wody jeśli jest wymagana (artykuł o filtracji wody niżej)

Wszystkie wyżej wymienione czynności wpływają na wydłużenie żywotności ekspresu i pozwalają na jego bezawaryjną pracę, co jest kluczowym elementem biznesu w kawiarni.

Usterka wykryta na wczesnym etapie jest dużo łatwiejsza (a co za tym idzie dużo tańsza) do usunięcia, niż usterka, która występuje od dłuższego czasu. Również dokładne czyszczenie grup (poza codziennym czyszczeniem przez pracowników) pozwala pozbyć się resztek złogów kawy i osadów, których nie doczyścił proszek czyszczący – wpływa to bezpośrednio na poprawę smaku kawy.

Wszystkie elementy zarówno ekspresu jak i młynka do kawy ulegają naturalnemu zużyciu, dlatego wymagają okresowych regulacji – zużywa się mechanizm pompy, wygrzewają się elementy takie jak bojler, grzałka, wycierają się żarna mielące młynka, osadza się kamień na elementach grzewczych i bojlerze (mimo stosowania filtrów wody nie jesteśmy w stanie usunąć 100% osadów).

Często spotykamy się z opinią, że przeglądy okresowe to zbędny wydatek. Proszę jednak pamiętać, że renowacja zaniedbanego i zakamienionego ekspresu (w oddzielnym artykule) to koszt liczony w tysiącach złotych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że renowacja ekspresu trwa około 2-3 tygodni.

 

5. Kawa – historia (źródło Wikipedia)

Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli, lecz nie uprawiano, tylko zbierano ze stanowisk naturalnych. Prawdopodobnie kawę odkrył lud Oromo, zamieszkujący etiopski region Kaffa. Przypuszczalnie w XIII lub XIV wieku przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu, który do dziś dostarcza najdroższą kawę. Prawdopodobnie tam opracowano metodę preparowania nasion przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii. Z odkryciem kawy wiążą się dwie legendy. Pierwsza przypisuje związane z tym zasługi sufiemu Shaikh ash-Shadhilemu. Miał on w czasie swojej wędrówki po Afryce przypadkiem natrafić na stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Z ciekawości spróbował zjadanych przez nie owoców, poznając ich niezwykły wpływ na organizm człowieka. Druga, bardzo podobna historia jako odkrywcę podaje etiopskiego pasterza o imieniu Kaldi.

Już w końcu XV wieku położony na południowym krańcu Morza Czerwonego arabski port Al-Mucha (bardziej znany jako Mokka) był dużym ośrodkiem handlu ziarnami rośliny zwanej kohwet. Wraz z ekspansją arabską zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się na całym Bliskim Wschodzie. Początkowo budził on wiele nieufności, czy wręcz niechęci. Spożycie kawy zostało zabronione w Mekce w roku 1511, a w Kairze w 1532. Wobec szybkiego wzrostu popularności napoju zakazy wkrótce zniesiono. W 1554 w Stambule otwarto pierwszą kawiarnię. O ile w Arabii kontrowersje wokół nowej używki szybko zanikły, o tyle nad Bosforem jej kariera rozwijała się znacznie wolniej. Pobudzające właściwości palonych ziaren bywały obiektem krytyki religijnych ortodoksów, a pierwsze kawiarnie stawały się nieraz forami burzliwych dyskusji, co niepokoiło sułtanów. Restrykcje ustały u schyłku XVI wieku. Zarazem Imperium Osmańskie jako pośrednik w handlu stało się mocarstwem kawowym.

Jako pierwszy Europejczyk kawę opisał niemiecki botanik i podróżnik Leonard Rauwolf. W 1573 roku rozpoczął on trzyletnią podróż po Bliskim Wschodzie. Celem eskapady było odkrycie nowych ziół i lekarstw dla kompanii kupieckiej jego szwagra, Melchiora Manlicha. Rauwolf powrócił z wieloma cennymi towarami, jak również obfitymi zapiskami dotyczącymi tureckich zwyczajów. Na temat kawy wyraził się w następujący sposób:

Bardzo dobry napój zwany przez nich „Chaube”, który jest niemal tak czarny jak inkaust i bardzo dobry na dolegliwości, szczególnie żołądkowe. Spożywają go oni o poranku, w otwartych miejscach, przed wszystkimi i bez najmniejszej oznaki strachu czy ostrożności. Napój popijają małymi łyczkami, tak ciepły jak to tylko możliwe, z glinianych i porcelanowych kubków.

Duże znaczenie dla rozpowszechnienia wiedzy o używce miały również zapiski włoskiego botanika i lekarza Prospera d’Alpino. Towarzyszył on weneckiemu poselstwu do Egiptu i po powrocie opisał lecznicze działanie kawy. Prawdopodobnie to dzięki niemu nazwa „caffè” przeniknęła do większości języków zachodniej Europy (ang.coffee, fr. café).

Trudno określić dokładnie kiedy kawa po raz pierwszy trafiła do Europy. W oparciu o zapiski Leonarda Rauwulfa z 1583 roku można stwierdzić, że stała się ona dostępna jeszcze w XVI wieku. Jej import był zasługą dwóch kompanii wschodnio-indyjskich: brytyjskiej i holenderskiej. Pierwszą kawiarnię w Anglii otwarto w Oksfordzie w roku 1650. Należała ona do osmańskiego Żyda imieniem Jakub (ang. Jacob lub Jacobs). W Londynie podobny przybytek rozpoczął działalność dwa lata później przy alei świętego Michała.

Na kontynencie kawa rozpowszechniła się ze sporym opóźnieniem. Pierwszy raz sprowadzono ją do Francji prawdopodobnie dopiero w roku 1644. W 1669 roku napój poznały elity paryskie na przyjęciu wydanym przez posła osmańskiego Mustafę Paszę. Pierwszy kafehaus w stolicy kraju otwarto w 1671 roku. W tym czasie w Anglii działało już ponad 3000 kawiarni. Napój zyskiwał także rosnącą popularność za oceanem. W roku 1670 rozpoczęła działalność pierwsza kawiarnia w Bostonie.

Po zwycięstwie pod Wiedniem (1683) Jerzy Franciszek Kulczycki założył pierwszy kafehaus w stolicy Austrii. Legenda mówi, że zrobił to korzystając z zapasów kawy porzuconych przez uciekających Turków. Następnie pomógł on spopularyzować zwyczaj dodawania do napoju cukru i mleka. Do niedawna w Wiedniu istniała tradycja wywieszania portretu Kulczyckiego (niem. Kolschitzky) w oknach kawiarni. Ostatnio mówi się, że pierwszym właścicielem kawiarni w Imperium Habsburgów był jednak Ormianin Johannes Diodato.

Pierwszą kawiarnią w Salzburgu była istniejąca do dziś Café Tomaselli. Kawiarnia ta jest najstarszą do dziś istniejącą kawiarnią Europy Zachodniej. Bywali w niej: Wolfgang Amadeus Mozart, Michael Haydn, Hugo von Hofmannsthal i Max Reinhardt.

Nowa używka budziła na starym kontynencie wiele kontrowersji. Była produktem pochodzenia arabskiego, niektórzy widzieli więc w niej dzieło szatana. Na początku XVII wieku na temat kawy wypowiedział się sam papież Klemens VIII, za którego przyzwoleniem napój ten wkroczył do świata chrześcijańskiego. W XVII i XVIII w. wielkie potęgi kolonialne rozpoczęły uprawę kawowca w swoich koloniach. Holandia w 1658 roku założyła pierwsze plantacje na Cejlonie. Następnie rozszerzyła uprawę na Jawę, z której rozprzestrzeniła się ona na cały Archipelag Sundajski. Francja pierwsze plantacje założyła na Martynice. Wkrótce uprawę kawy rozpoczęto również w Gujanie Francuskiej.

W roku 1719 Portugalczycy wykradli z Gujany sadzonki i założyli pierwsze plantacje w Brazylii. Dzięki nim do roku 1800 kawa zmieniła się z używki dla elit w ogólnodostępny napój dla każdego. Przez cały wiek XIX i pierwsze dekady XX wieku Brazylia pozostawała głównym producentem i niemal monopolistą na rynku kawy. Dopiero w kolejnych latach polityka utrzymywania wysokich cen otworzyła drzwi dla kolejnych państw: Kolumbii, Gwatemali i Indonezji.

Pod koniec XIX wieku Wiedeń posiadał ponad 1200 kawiarni.

Obecnie kawa jest jednym z najpopularniejszych na świecie napojów. Wypija jej się około 400 mld filiżanek rocznie.

 

Więcej artykułów i porad wkrótce

*** Wszystkie artykuły na tej stronie są artykułami autorskimi. Rozpowszechnianie, kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.

Obsługujemy punkty na terenie całego województwa mazowieckiego

Profesjonalny serwis ekspresów do kawy, renowacja ekspresów

Astoria, Bezzera, Brasilia, Carimali, La Cimbali, Electra, Expobar, Faema, Franke, Fiorenzato, Jura, La Marzocco, Nivona, Nuova SimonelliRancilio, San Marco, San Remo, Vibiemme, Wega, SaecoSiemens, Delonghi, Hendi, Melitta

Sprzedaż ekspresów marki:

Expobar, Jura, Nivona, Saeco

Filtry 3M, Filtry Mijar, Filtr 3M SGP195 BNE

Naprawa młynków do kawy

Serwis ekspresów Faema Warszawa, Renowacja ekspresów Faema Warszawa, Serwis ekspresów Expobar Warszawa, Renowacja ekspresów Expobar Warszawa, Serwis ekspresów La Cimbali Warszawa, Renowacja  ekspresów Cimbali Warszawa, Serwis ekspresów Astoria Warszawa, Renowacja ekspresów Astoria Warszawa, Serwis ekspresów La Scala Warszawa, Renowacja ekspresów La Scala Warszawa, Serwis ekspresów Wega Warszawa, Renowacja ekspresów Wega Warszawa, Serwis ekspresów ECM Warszawa, Renowacja ekspresów ECM Warszawa, Serwis ekspresów La Spaziale Warszawa, Renowacja ekspresów La Spaziale Warszawa, Serwis ekspresów Gaggia Warszawa, Renowacja ekspresów Gaggia Warszawa, Serwis ekspresów Brasilia Warszawa, Renowacja ekspresów Brasilia Warszawa, Serwis ekspresów Nuova Simonelli Warszawa, Renowacja ekspresów Nuova Simonelli Warszawa, Serwis ekspresów Carimali Warszawa, Renowacja ekspresów Carimali Warszawa, Naprawa ekspresu do kawy Warszawa, Naprawa ekspresu ciśnieniowego Warszawa, Naprawa ekspresu Delonghi Warszawa, Naprawa eskpresu Delongi Warszawa, Naprawa ekspresu Saeco Warszawa, Naprawa ekspresu Seko Warszawa, naprawa ekspresu Siemens Warszawa, Naprawa ekspresu Bosch Warszawa, Naprawa ekspresu Jura Warszawa, Naprawa ekspresu Nivona Warszawa, Naprawa ekspresu Hendi Warszawa, Serwis ekspresu do kawy Warszawa, Naprawa ekspresu ciśnieniowego Warszawa, Serwis ekspresu Delonghi Warszawa, Serwis ekspresu Delongi Warszawa, Serwis ekspresu Saeco Warszawa, Serwis ekspresu Seko Warszawa, Serwis ekspresu Siemens Warszawa, Serwis ekspresu Bosch Warszawa, Serwis ekspresu Jura Warszawa, Serwis ekspresu Nivona Warszawa, Serwis ekspresu Hendi Warszawa, Serwis ekspresu Melitta Warszawa, Serwis ekspresów Faema Pruszków, Renowacja ekspresów Faema Pruszków, Serwis ekspresów Expobar Pruszków, Renowacja ekspresów Expobar Pruszków, Serwis ekspresów La Cimbali Pruszków, Renowacja  ekspresów Cimbali Pruszków, Serwis ekspresów Astoria Pruszków, Renowacja ekspresów Astoria Pruszków, Serwis ekspresów La Scala Pruszków, Renowacja ekspresów La Scala Pruszków, Serwis ekspresów Wega Pruszków, Renowacja ekspresów Wega Pruszków, Serwis ekspresów ECM Pruszków, Renowacja ekspresów ECM Pruszków, Serwis ekspresów La Spaziale Pruszków, Renowacja ekspresów La Spaziale Pruszków, Serwis ekspresów Gaggia Pruszków, Renowacja ekspresów Gaggia Pruszków, Serwis ekspresów Brasilia Pruszków, Renowacja ekspresów Brasilia Pruszków, Serwis ekspresów Nuova Simonelli Pruszków, Renowacja ekspresów Nuova Simonelli Pruszków, Serwis ekspresów Carimali Pruszków, Renowacja ekspresów Carimali Pruszków, Naprawa ekspresu do kawy Pruszków, Naprawa ekspresu ciśnieniowego Pruszków, Naprawa ekspresu Delonghi Pruszków, Naprawa eskpresu Delongi Pruszków, Naprawa ekspresu Saeco Pruszków, Naprawa ekspresu Seko Pruszków, naprawa ekspresu Siemens Pruszków, Naprawa ekspresu Bosch Pruszków, Naprawa ekspresu Jura Pruszków, Naprawa ekspresu Nivona Pruszków, Naprawa ekspresu Hendi Pruszków, Serwis ekspresu do kawy Pruszków, Naprawa ekspresu ciśnieniowego Pruszków, Serwis ekspresu Delonghi Pruszków, Serwis ekspresu Delongi Pruszków, Serwis ekspresu Saeco Pruszków, Serwis ekspresu Seko Pruszków, Serwis ekspresu Siemens Pruszków, Serwis ekspresu Bosch Pruszków, Serwis ekspresu Jura Pruszków, Serwis ekspresu Nivona Pruszków, Serwis ekspresu Hendi Pruszków, Serwis ekspresu Melitta Pruszków

Warszawa. Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz, Piaseczno, Pruszków

Coffee Doctor

Wszystkie użyte nazwy oraz logo są zastrzeżonymi nazwami towarowymi należącymi do ich właścicieli.